A kémikus, aki feltalálta a népszerű partidrogot, májrákban hunyt el, életének 88. évében.
Alexander Shulgin azután kapta becenevét, hogy kifejlesztett egy új drogot, amit aztán saját magán tesztelt le. Felesége és egyben kutatótársa, Ann egy Facebook bejegyzést tett közzé, amiben azt írja. Shulgin „a családja és gondozói körében hunyt el, buddhista meditációs zenét hallgatva”. Életének utolsó éveiben otthonában élt, Észak-Kaliforniában.
„A keresztapa”
Shulgin a Harvardon tanlt szerves kémiát, amit a második világháború idejében megszakított az Amerikai Tengerészgyalogságában való szolgálat miatt. A háború után a Berkeley-re tért vissza, ahonnan aztán a University of California intézményébe jelentkezett, hogy biokémiából szerezzen doktori címet. Karrierje elején csatlakozott a Dow Chemical Company-hez, és az itt töltött idő alatt fejlesztette ki az világ első biológiailag lebomló növényvédő szerét. Emellett saját kutatásokat is folytatott és pszichoaktív szerekkel kezdett kísérletezni. Az új szereket saját magán tesztelte, valamint egy szűk baráti kört is meghívott a kutatások teszt szakaszába. Állítása szerint a ’60-as években több száz vegyületet készített és tesztelt. 1965-ben elváltak útjai a Dow-tól, de kutatásait tovább folytatta és mellette a helyi egyetemen órákat is adott.
Az extasy
Körülbelül egy évtizeddel később előállt egy vegyülettel, amit ma extasynak vagy MDMA-nak nevezünk. Az MDMA-t ugyan már 1912-ben szabadalmaztatta a Merck gyógyszeripari cég, azonban soha nem volt minden körre kiterjedően letesztelve embereken. Shulgin úgy döntött, elkezdi ezeket a kísérleteket újra, először saját magán. Aztán amikor megtörtént a szer finomhangolása, megmutatta azt Leo Zeff-nek, aki Oaklandben volt pszichiológus. Zeff aztán bemutatta Shulgint egy terapeutának, akit Ann-nek hívtak, aki aztán később Shulgin felesége lett. Zeff az anyagot kis dózisokban használta azt kezelései során, egyfajta segítségként a beszédterápiák során, és pszichológusok százainak mutatta meg aztán szerte az országban.
A ’80-as években atán az acid house előretörésének idejében az emberek olyan nagy mértékben fogyasztóvá váltak, hogy azt hihették, hogy a Happy Mondays egy jól menő zenekar neve csupán. Az MDMA, az extasy aktív komponense egy kulturális forradalmat indított el, egy teljes zenei stílust határozott meg, teljesen idegen embereknek segített abban, hogy együtt bulizzák át az egész éjszakát és közben persze a rendőrség és a kormány dolgát ezzel megnehezítette. Egy
tanulmány szerint a britek napjainkban nagyobb mértékben fogyasztanak MDMA-t, mint Red Bull-t
Nem árt vigyázni azonban a szerrel, ugyanis tragikus véget is érhet a szórakozás. Egy drogszakértő és tanácsadó
portál szerint a legnagyobb probléma az extasyval az, hogy nagyon ritka az, amikor tiszta a szer. Felhívják a figyelmet arra, hogy bár ugyanúgy néz ki, mint aminek nevezik, nem lehetsz biztos abban, hogy mit is tartalmaz a tabletta ténylegesen, így nem tudsz felkészülni a hatásaira sem.
Forrás: BBC / Dazed