Cikkek: 9923 | Ma megjelent: 52
onemusic logo

Human After All – a félreértett mestermű, amit csak most értünk igazán

Írta: Ostroml

Amikor 2005-ben megjelent a Daft Punk Human After All című albuma, sokan csalódottan hallgatták végig. A duó korábban a Discovery című lemezzel tette magát a globális pop- és elektronikus zene élvonalába, ahol minden dallam ragyogott, minden hangminta élménnyé vált. Aztán jött a Human After All, amely épp az ellenkezője volt: nyers, ismétlődő, gépies, sőt, elsőre szinte fárasztó. A legtöbben nem értették, mi történt – mintha a Daft Punk kifogyott volna az ötletekből. De valójában épp az ellenkezője történt.

A lemez mindössze hat hét alatt készült, és ez érződik is rajta – de nem a rossz értelemben. Mert most, közel húsz évvel később, világosabb, mint valaha: a Human After All nem volt félresikerült kísérlet, hanem egy merész, előremutató nyilatkozat. Egy album, amely megjósolta a figyelemgazdaságot, a digitális világ túltelítettségét, és azt a fojtogató érzést, amikor már nem tudjuk, mitől vagyunk még emberek – és mitől gépek.

Az olyan számok, mint a „Technologic” vagy a „The Prime Time of Your Life” ma már egyértelműen olvashatók a modern internet- és médiazaj kritikájaként. A Robot Rock monoton súlyossága vagy a Steam Machine ipari zakatolása nem véletlenül tűnt egykor ridegnek: pont ezt akarták éreztetni. A világ, amiben élünk, egyre zajosabb, egyre ismétlőbb, egyre embertelenebb – és a Daft Punk ezt már 2005-ben pontosan látta.

A fordulópontot a 2006-os Coachella-fellépés hozta el, ahol a piramis színpad, a vizuális show és az élő remixek életre keltették az albumot. Az Alive 2007 turnén már nem volt kérdés, működik-e a Human After All anyaga: robbanásszerűen működött, új dimenzióba helyezve a stúdióverziók minimalizmusát. Ez a turné tette egyértelművé, hogy a lemez valójában egy rejtett mérföldkő, amely Daft Punk örökségének kulcsfontosságú része.

Két évtized távlatából már világos, hogy a Human After All az a fajta mű, amit az idő ír újra. Ma, a digitális fáradtság és az információs túladagolás korában, sokkal pontosabban szólal meg, mint 2005-ben. Nem a dallamai miatt maradt velünk, hanem az üzenete miatt – mert rámutatott arra, milyen könnyen válik az ember géppé, és milyen fontos emlékeztetnünk magunkat arra, hogy még mindig emberek vagyunk.

Találj egy eseméyt

Böngéssz az események között, és szerezz új élményeket!

Események
Töltsd fel az eseményedet

Értékesítsd a jegyeidet a OneTicketen!

Esemény létrehozása
HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

Katlan 2025
Sneakerness
5. Szerencsi ARTÚR NAPOK