Cikkek: 8828 | Ma megjelent: 0
onemusic logo

A zeneipar platformfüggősége: Tanulságok a Myspace csődjéből


A Deadmau5 régóta menedzsereként ismert Dean Wilson nemrégiben arra figyelmeztette a művészeket, hogy a történelem ismétli önmagát. Egy LinkedIn bejegyzésében Wilson párhuzamot vont a Myspace összeomlása és a jelenlegi platformfüggőség között.
A 2000-es évek közepén a Myspace az online zenei világ szíve volt, ahol független előadók építhettek ki globális rajongótábort lemezkiadói háttér nélkül. Olyan előadók, mint Lily Allen, Arctic Monkeys és Soulja Boy, a Myspace profiljaikat használták ugródeszkaként, kikerülve a hagyományos iparági kapuőröket. Azonban amikor a Myspace elvesztette fókuszát, és megpróbált versenyezni a Facebookkal, valamint átalakította dizájnját, elidegenítette alapvető felhasználóit. Mire visszatért a zene felé, a streaming szolgáltatások már átvették az irányítást, és a Myspace digitális temetővé vált.

A platform összeomlása

A platform halálspirálja 2019-ben érte el mélypontját, amikor egy elrontott szerver migráció során több mint 50 millió dal tűnt el, ami egyik napról a másikra eltüntette a zenei történelem évekig tartó munkáját. Sok művész számára ez nem csak technikai hiba volt, hanem korai katalógusuk teljes eltűnése.
Ahogy a TikTok egyre növekvő szabályozási vizsgálatokkal és potenciális betiltásokkal néz szembe, Wilson figyelmeztet, hogy a művészek, akik egyetlen platformra támaszkodnak karrierjük építésére, ugyanazon a veszélyes úton járnak.
"A platformok jönnek-mennek," írta Wilson. "Ha nem birtoklod a közönséged, akkor olyan erők kegyeire vagy bízva, amelyek kívül esnek az irányításodon." Üzenete világos: azok a művészek, akik nem alakítanak ki közvetlen kapcsolatokat rajongóikkal, karrierjüket algoritmusokra és vállalati döntésekre bízzák.

Az algoritmus csapdája

A mai zeneipar soha nem volt ennyire platformfüggő. A TikTok, Instagram és YouTube Shorts algoritmusai diktálják a láthatóságot, gyakran átláthatatlan és állandóan változó szabályokkal. Az a művész, akinek sikere trendi hanganyagokon vagy vírusos kihívásokon múlik, gyakorlatilag bérli a közönségét a platformtól, anélkül, hogy hosszú távú fenntarthatóságot garantálna.
Wilson figyelmeztetése visszhangot vet az iparág veteránjai körében: a művészeknek diverzifikálniuk kell rajongói elkötelezettségi stratégiáikat. Ez magában foglalja a közvetlen levelezőlisták építését, közösségépítést olyan platformokon keresztül, mint a Patreon vagy Discord, valamint a Bandcamp vagy közvetlen rajongói áruházak kihasználását az eladások érdekében.

Nincs olyan platform, amely túl nagy lenne ahhoz, hogy elbukjon

A Myspace összeomlása már nem csak egy figyelmeztető mese – ez egy élő tervrajz arra, milyen gyorsan válhatnak a platformok irrelevánssá. Wilson üzenete egyértelmű felhívás cselekvésre: azok a művészek, akik egyetlen platformhoz kötődnek, kockáztatják, hogy karrierjük eltűnik a következő sikertelen fordulat vagy szabályváltozás miatt.
HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

Katlan 2025