A Tinnitus a partyzás egyik rejtett veszélye!
A Tinnitus latin eredetű szó, ami nem egy feltörekvő DJ/Producer nevét hordozza, de mégcsak nem is valami új ajzószerét. A Tinnitus jelentése csengés, csörgés, amit valószínű kivétel nélkül mindannyian tapasztalhattunk már egy hangosabb szórakozóhely, koncert látogatása után. Normális esetben a fülcsengés elmúlik órák alatt, de legfeljebb 24 óra leforgása után. Azonban nem egyedi esetben sajnos akkut zajártalommal karöltve jelenik meg és maradandóan akár egy életen át(!) kísérhet!
Még ijesztőbb tény, hogy nem kell évekig zajártalomnak kitegyük magunkat! Elég egyetlen alkalom is ahhoz, hogy a szűnni nem akaró fülcsengés örökre megmaradjon. Amilyen tréfásan hangzik elsőre, sajnos annyira nem az, hisz hosszútávon komoly életminőségbeli romlást eredményezhet. A szűnni nem akaró konstans zavaró hang kihat a mindennapkora, koncentráció és alvás zavarokat okozva. Mint mindenben itt is a prevenció a legfontosabb! Éppen ezért minden partyzót érintő kérdésről van szó, amit nem szabad félvárról venni egy percig sem! Így hát a kérdés adott:
Hogyan lehet megelőzni a bajt?
Nagyon egyszerű a válasz: Minden esetben legyen nálunk zajvédelmi funkciót ellátó füldugó! Ebből egy bulizni járó se engedjen soha, DE SOHA! Nem szégyen, sőt kiváltság hiszen hallásunk egy életre szól és a halláskárosodás vissza nem fordítható! Már a pár száz forintos, drogériákban is kapható füldugó is megteszi azonban a zenei élményt kár lenne feláldozni! Nemhiába ezek az eszközök rengeteget tompítanak a külvilág hangjaiból! Éppen ezért ne sajnáljunk áldozni rá! Hallástechnikai boltban standard zenei füldugókat 4000 - 10 000 Ft–ért árulják, amik a védelem mellett átengedik fülünknek a zene örömét.
Érdemes hosszútávban gondolkozni, hiszen kicsivel drágábban 18-30 000 Ft-ért már egyéni füldugót lehet csináltatni. Ennél az eljárásnál gyurma szerű anyaggal lenyomatot vesznek a hallójáratunkból majd a kiöntött, szűrővel ellátott szilikon füldugó tökéletesen illeszkedik fülünkbe. Ezek a termékek a káros hangok szűrése mellett teljes zenei élvezetet nyújtanak, ezeket a műfaj nagyobb fellépői is rendszeresen használják.
A következő gondolat szintén végtelenül egyszerű: NE tartózkodjunk a hangsugárzók közvetlen közelében! Minden egyes méterrel exponenciálisan csökken a zajártalom a hangfalaktól távolodva!
1-2 óránként mindenképp tartsunk kisebb szüneteket a zajos környezetből kiszakadva és lehetőleg ne töltsünk el 8 óránál többet folyamatos zajártalomban.
Említenünk sem kell, hogy az alkohol és tiltott élvezeti szerek további kockázatot jelentenek. Eufórikus állapotban nem érzékelhetőek a szervezet vészjósló jelei.
A többnapos fesztiválokat külön meg kell említeni mint különös rizikót. Miután akkusztikus trauma éri fülünket a baj egészen hallószőrökig is elérhet mikroszkopikus pusztítást eredményezve. A hallószőrök regenerálódásához (már ha sikerül) napok szükségesek és nyugalom, pihenés. Újabb és újabb egymást követő napokon ért zajártalmi sokk biztos pusztulásukhoz vezet helyreállíthatatlan károkat okozva! Több napos rendezvényen különös körültekintéssel óvjuk fülünket és próbáljunk beütemezni két zajos éjszaka közt legalább 1 teljes nap pihenést!
Ha már megtörtént a baj mit tehetünk?
Talán a téma legfontosabb részéhez érkeztünk, hiszen információ hiányában rengeteget veszthetünk, többek közt hallásának egy részét!
Ha megtörtént az akkusztikus trauma, annak következménye a másnapra (esetleg harmadnapra) sem szűnő fülcsengés/fülzúgás.
Ezt a fülcsengést kísérheti még olyan tünet mint szédülés (belső fül zavara) illetve halláskiesés. Amennyiben ezek fennállnak azonnal(!) forduljunk a helyi fül- orr- gégészetre!
Sajnálatos tény -amit meg kell említeni- hajlamosak elodázni a problémát. "Pihentesse majd megszűnik" címszóval hazaküldik a beteget hiszen nem találnak semmilyen sérülést a dobhártyán és enyhébb akkut hallásvesztésnél a hangvillapróba és egyéb vizsgálatok negatívak lehetnek. Ilyenkor álljunk ki magunkért és harcoljuk ki azonnali audiológián történő hallásvizsgálatot és az orvosi felügyelet mellett történő infúziós kúrát mely már bevett gyakorlat hazánkban. Ebben az esetben 5 napon keresztül felvett betegként változó adagban Nootroopil és/vagy Szteroidos és/vagy Cavinton infúziót adnak.
Ezt ha a felvett beteg időben kapja (!) jó eséllyel szüntetheti meg a kínzó akkut fülcsengést! Nagyon fontos és nem lehet elégszer hangsúlyozni az időfaktort! Egyes Nyugat-Európai tanulmányok kizárólag 24 órán belül megkezdett szteroidos infúzió kúrát nyilvánítanak sikeresnek. Ezzel szemben több eset ismert, mely 1-2 héten belüli beavatkozásnál sikeres volt.
Lényegében minden egyes nappal csökken a végleges gyógyulás esélye ezért az első napokban, de legfeljebb első 2 hétben mindenképp meg kell próbálni ezt a kezelési módot! Ezt követően további értágító gyógyszerek szedése javasolt amit a kezelőorvos határoz meg. Amennyiben az infúzió nem jár sikerrel és a tinnitus fennmarad 3 hónap után krónikus fülcsengésről beszélünk. Ilyenkor már többnyire csak az úgynevezett maszkoló készülék segít, ami úgynevezett rózsazajt bocsájt ki és fülbe helyezve semlegesíti az állandó fülzúgást.
Összegezve
A hallásunk -épp úgy- mint a szemünk világa nem játék. Ezért egy percig se gondoljuk azt, hogy fiatal erős szervezetet nem érheti baj. Ahogy több példa is mutatja elég egyetlen átmulatott éjszaka és máris egy makacs, alattomos bajjal találhatjuk szemben magunkat!
Ne sajnáljunk pár ezer forintot hallásunk védelmére, hiszen hallószervünk egy életre szól és annak károsodása visszafordíthatatlan! Különös képpen igaz ez a zenei rajongóknak hiszen később is élvezni szeretné felhőtlenül kedvenc fellépője zenéit amit halláskárosultan csak silányabb „fülészeti minőségben" tehet majd meg.
Ne feledjük! Fülünk védelme mindennél fontosabb! Még az önfeledt szórakozásunknál is! Vigyázzunk egymásra és magunkra!
Amennyiben hasznosnak tartod a cikket oszd meg ismerőseiddel, lehet számukra is FONTOS!
MELLÉKLET
1. Ábra – Az audiogrammon jól látható az úgynevezett zajártalmi csipke. Ez tipikus példája akkusztikus zajártalomnak ahol a hallás 4KHZ-nél esik ki. Ez esetben a hallás korlátozódik.
2. Ábra – Hallószőrök mikroszkopikus képe. Egészséges állapotban „állva" helyezkednek el egy zajártalmi sokk után azonban „elfekszenek" ezáltal funkciójukat képtelenek ellátni.
3. Ábra – Egy standard zenei füldugó melynek viselésével megelőzhető a baj. Átlátszó kivitelben fülbe helyezve szinte alig vehető észre így nem kifogás a „de hogy nézek ki benne".
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
Login