Cikkek: 9323 | Ma megjelent: 13
onemusic logo

Ember vagy gép? – Alastair Webber szerint az AI nem írhatja át a zeneipar lelkét


Az idei IMS Ibiza konferencia egyik legérdekesebb felszólalója Alastair Webber, a The Other Songs nevű londoni zenei kiadó és kreatív ügynökség vezérigazgatója volt, aki őszintén és szenvedélyesen beszélt a mesterséges intelligencia jövőbeni szerepéről a zeneiparban. Bár az AI gyorsan fejlődik, Webber szerint a valódi zenei érzelmet nem lehet algoritmusokkal pótolni.

A The Other Songs nem a TikTok-trendek vagy a pillanatnyi slágerlisták után szalad, hanem maradandó értéket teremtő dalszerzőkre és előadókra koncentrál. Webber úgy látja, hogy az AI remek eszköz lehet a kreatív folyamatok kiegészítésére, például egy ötlet felskiccelésére vagy technikai részletek gyorsítására – de egy igazán jó dalt nem tud megírni helyettünk. Ahogy ő fogalmazott: „Az AI segíthet, de nem érez helyetted.”

A beszélgetés során szó esett az AI szerzői jogi vetületéről is, amely most az egyik legforróbb téma az iparágban. A brit kormány – és más országok is – olyan törvényváltozásokon dolgoznak, amelyek lehetővé tennék, hogy az AI cégek szabadon hozzáférjenek a szerzői joggal védett zenékhez, hogy ezeken képezzék a rendszereiket. Webber szerint ez nemcsak veszélyes, hanem teljesen felháborító is. Úgy véli, hogy az AI-nak van helye a zene világában, de nem szabad, hogy megfossza a művészeket a saját alkotásaik feletti kontrolltól, vagy egysíkúvá tegye a kreatív ökoszisztémát.

A mesterséges intelligencia tehát egy izgalmas és elkerülhetetlen eszköz a modern zeneiparban – de nem helyettesítheti az embert. Legalábbis addig biztosan nem, amíg a dalok lényege nem pusztán a struktúra, hanem az érzelem, az egyediség és az emberi történetmesélés marad.

HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

5. Szerencsi ARTÚR NAPOK
Katlan 2025
Sneakerness