Cikkek: 8026 | Ma megjelent: 0
onemusic logo

Az FCC vizsgálatot indított: nyomást gyakorolnak-e a rádiók az előadókra ingyenes fellépésekért?


Az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) vizsgálatot indított annak tisztázására, vajon a rádióállomások rejtett nyomásgyakorlással kényszerítik-e az előadókat ingyenes fellépésekre a sugárzási időért cserébe. A vizsgálatot Marsha Blackburn szenátor kezdeményezte, aki január végén levelet írt az FCC elnökének, Brendan Carr-nak, aggodalmát fejezve ki a jelenség miatt.

Az Egyesült Államok törvényei egyértelműen tiltják, hogy a rádióállomások pénzért vagy egyéb juttatásokért titokban sugározzanak dalokat – ezt a gyakorlatot payolának nevezik. A gyanú szerint azonban egy új módszerrel megkerülik a szabályozást.

Új trükkök: fellépések sugárzási idő helyett

Blackburn szenátor szerint a rádióállomások már nem közvetlen anyagi ellenszolgáltatást követelnek, hanem az előadókat ingyenes fellépésekre kényszerítik, például rádiós eseményeken vagy „hallgatói megbecsülési rendezvényeken”.

A visszajelzések szerint nemcsak a feltörekvő művészeket érinti ez a gyakorlat, hanem a karrierjük csúcsán lévő előadókat is. Egyes művészek évente akár 50 ilyen ingyenes fellépést is vállalnak, míg a pályakezdőknek ennél is több koncertet kell teljesíteniük, hogy rádiós játszást kapjanak.

Brendan Carr, az FCC vezetője kijelentette, hogy az ügy kiemelt prioritás, és az FCC Végrehajtási Irodája már megkezdte az állítások vizsgálatát.

A zenei jogdíjak igazságosabb elosztásáért küzdenek

Eközben ismét előtérbe került az Amerikai Zenei Méltányossági Törvény (AMFA), amely a művészek számára igazságosabb jogdíjrendszert teremtene. Jelenleg az Egyesült Államokban – a világ legtöbb országával ellentétben – az AM/FM rádióállomások csak a dalszerzőknek fizetnek jogdíjat, de a felvételek előadóinak nem.

A törvényjavaslat támogatói szerint ez egy elavult gyakorlat, amely még a rádió fénykorából maradt fenn, amikor a lemezkiadók gyakran ingyen biztosították a dalokat a sugárzásért cserébe. A digitális korszakban azonban a művészek egyre nagyobb hátrányba kerülnek, miközben a nagy rádióállomások milliárdos bevételeket termelnek.

Törvényhozási akadályok és a jövő kilátásai

Az AMFA eddig többször elbukott a Kongresszuson, ahol sok képviselő a helyi rádiók túlélésének védelmére hivatkozva ellenezte a változtatásokat. Azonban a törvényjavaslat most újra napirendre került, ráadásul kétpárti támogatást is élvez, ami növeli az esélyeit a sikeres elfogadásra.

A kérdés az, hogy a növekvő nyomás, valamint az FCC vizsgálata elég lesz-e ahhoz, hogy az AMFA végre törvényerőre emelkedjen, és az előadók méltányosabb jogdíjakat kapjanak a rádiós játszások után.

HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

Katlan 2025