Eiffel 65: A ’90-es évek kék ütemei, amelyek örökre beíródtak a popkultúrába
Kevés olyan dal van, amely egyetlen ütemével képes elárasztani a világot – az Eiffel 65 Blue (Da Ba Dee) című száma pontosan ilyen volt. De míg sokan egyetlen slágerként könyvelik el az olasz triót, valójában egy korszak esszenciájátragadták meg. A Blue nemcsak táncolható, hanem meglepően melankolikus is volt, a vokóderes ének pedig ikonikus hangként vésődött be az ezredforduló kollektív emlékezetébe.
Jeffrey Jey, Maurizio Lobina és Gabry Ponte egy olyan korszakban robbantak be, amikor az Eurodance már tele volt sablonos dallamokkal és műanyag energiával. Ők azonban sajátos, emberközeli hangulatot csempésztek a műfajba. A Blue után érkező Move Your Body, Too Much of Heaven vagy a Europop album többi száma mind azt bizonyította: ők nem csak egy trükkel hódították meg a világot.
Az Eiffel 65 zenéje nem a gyors szórakoztatásról szólt, hanem arról, hogyan lehet a szintetizált világban is érzelmet közvetíteni – digitális szívverést adni a dance zenének. Ez a különbség emelte ki őket a mezőnyből, és ez az, amiért ma is él a nevük.
A kétezres évek közepére ugyan elcsendesedtek, és a tagok külön utakon indultak – Gabry Ponte például saját nevével vált ismert DJ-producerré, míg Jey és Lobina Bloom 06 néven kísérleteztek tovább –, de az Eiffel 65 iránti nosztalgia soha nem hunyt ki. Zenéik mémekké váltak, filmek és reklámok újrafelhasználták őket, és olyan fiatal producerek nyúltak hozzájuk, akik gyerekkorukban ezeken a dalokon nőttek fel.
2010-ben jött a fordulat: a csapat újra összeállt, és új lendülettel tértek vissza a színpadra – turnéztak, fesztiválokat jártak, sőt új zenéket is kiadtak, mint például a Panico. Legutóbbi munkájuk, a Loredana Bertè-vel közösen készített Bestiale, megmutatta, hogy még mindig relevánsak, frissek és kísérletezőek.
Az Eiffel 65 nemcsak egy zenekar, hanem egy szimbólum: a ’90-es évek végi digitális optimizmusé, a dance zene érzelmes oldaláé, és annak a pillanatnak, amikor a világ megtanulta, hogy egy szintetizátor is tud a szívhez szólni. A Bluema már generációkon átívelő örökség, amit egyaránt énekelnek klubokban, TikTok-on, vagy egy nosztalgikus roadtrip közben az autóban.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: