Cikkek: 17669 | Ma megjelent: 51
onemusic logo

Graham Gouldman pert indított korábbi menedzsere ellen a szerzői jogok visszaszerzéséért

Írta: Ostroml

Graham Gouldman, a legendás brit rockzenekar, a 10cc egyik meghatározó alakja jogi lépéseket tett korábbi menedzsere, Harvey Lisberg ellen, miután szerinte Lisberg éveken át jogosulatlanul tartotta vissza 13 dalának amerikai szerzői jogait. A zenész állítása szerint Lisberg – aki a Man-Ken Music kiadót is vezeti – figyelmen kívül hagyta a szerzői jogok visszavonására vonatkozó kérelmeit, és továbbra is beszedte a dalok után járó jogdíjakat.

Az Egyesült Államok szerzői jogi törvényei lehetőséget adnak az alkotóknak arra, hogy a 1978 előtt bejegyzett művek jogait 56 év után visszaszerezzék. Gouldman 2020-ban nyújtotta be hivatalos kérelmét, ám a Man-Ken Music ennek ellenére fenntartotta a jogdíjbeszedést, így a zenész most jogi úton igyekszik rendezni az ügyet.

A kereset szerint a Man-Ken Music törvénytelenül használja és kezeli a szerzői jogokat, ezért Gouldman 1,95 millió dollár kártérítést követel, amely a jogtalanul beszedett összegeket hivatott kompenzálni. A zenész 2024-ben szerződést kötött a Sony Music Publishinggel, amely szintén arra a következtetésre jutott, hogy a Man-Ken Musicnak nincs jogalapja a szóban forgó dalok tulajdonjogára.

Gouldman a 10cc egyetlen állandó tagjaként és alapító zeneszerzőjeként olyan ikonikus dalokat alkotott, mint az ‘I’m Not In Love’, ‘The Things We Do For Love’ vagy a ‘Dreadlock Holiday’. Emellett más előadók számára is írt slágereket, köztük a Yardbirds ‘For Your Love’ és a Hollies ‘Bus Stop’ című dalait. A mostani jogi csatában azonban egyik 10cc-dal sem érintett, mivel a per kizárólag az amerikai bejegyzésű 13 műre vonatkozik.

A történet jól mutatja, milyen összetett és érzékeny terület a szerzői jogok kezelése, különösen olyan zenészek esetében, akik több évtizedes életművel rendelkeznek. A per kimenetele nemcsak Gouldman számára jelenthet fordulópontot, hanem precedenst is teremthet más, hasonló helyzetben lévő alkotók számára.

Találj egy eseméyt

Böngéssz az események között, és szerezz új élményeket!

Események
Töltsd fel az eseményedet

Értékesítsd a jegyeidet a OneTicketen!

Esemény létrehozása
HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

Nico Moreno at Arzenal