Max Richter figyelmeztet: veszélyben a zene jövője a brit szerzői jogi reform miatt
A neves brit zeneszerző, Max Richter élesen bírálja az Egyesült Királyság kormányának készülő szerzői jogi reformját, amely jelentős hatással lehet a zeneiparra. Az új szabályozás lehetővé tenné, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztői szerzői joggal védett zenéket használjanak fel, amennyiben az alkotók nem tiltakoznak ellene. Richter szerint ez a változás komoly fenyegetést jelent a zene mint művészeti forma számára.
A kreatív folyamat védelmében
Richter a Westminsterben tartott beszédében élesen kritizálta a javaslatot, amelyet „igazságtalan és végrehajthatatlan” módosításként jellemzett. Úgy véli, hogy ha a szerzői jogokat nem védik megfelelően, a zene, ahogyan ma ismerjük, eltűnhet, és ezzel „nincs jövő az emberi alkotók számára”.
A zeneszerző különösen aggódik amiatt, hogy az AI fejlesztések kiszoríthatják az eredeti művészi alkotásokat, mivel a technológia egyre inkább képes olyan zenéket generálni, amelyek emberi beavatkozás nélkül is versenyképesek lehetnek.
Széleskörű támogatás a művészeti világban
Richter nemcsak a politikai döntéshozók előtt emelte fel a hangját, hanem petíciót is indított, amelyet már több mint 40 000 ember írt alá. Az aláírók között nemcsak zenészek, hanem írók, producerek, művészek és politikusok is szerepelnek, akik egyaránt a szerzői jogok védelméért szálltak harcba.
A BBC Radio 4-nek adott interjújában Richter hangsúlyozta, hogy a kreatív folyamat nem olyasmi, amit egyszerűen kiszervezni lehet, és az emberi alkotók munkáját nem helyettesítheti egy algoritmus.
Elton John és Paul McCartney is csatlakozott a tiltakozáshoz
Richter kampányához több világhírű művész is csatlakozott, köztük Elton John és Paul McCartney, akik szintén aggódnak az AI által generált zenék térnyerése miatt.
Max Richter legutóbbi munkája, „The Blue Notebooks”, amely a Deutsche Grammophon gondozásában jelent meg, most ünnepli 20 éves jubileumi kiadását. Míg ez a klasszikus darab továbbra is az emberi kreativitás és érzelem kifejezésének egyik mesterműve, a jövő zenéjét illetően egyre többen teszik fel a kérdést: mi történik, ha az emberi alkotás háttérbe szorul a mesterséges intelligencia térnyerése miatt?
Az Egyesült Királyság kormánya egyelőre nem reagált érdemben a növekvő tiltakozásra, de Richter és támogatói továbbra is azon dolgoznak, hogy megvédjék a zenészek jogait és a művészi kreativitás jövőjét.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: