Michael Stipe szólít fel a Facebook és Instagram bojkottjára
Michael Stipe, az R.E.M. legendás frontembere ismét hangot ad véleményének, és politikai állásfoglalásra buzdítja közönségét. Legújabb felhívásában arra kéri az embereket, hogy egy hétig jelentkezzenek ki a Meta tulajdonában lévő platformokról – köztük a Facebookról, Instagramról, Threads-ről, Whatsappról és Messengerről. Stipe szerint ezek a platformok jelentős szerepet játszanak a szélsőjobboldali eszmék térnyerésében az Egyesült Államokban és világszerte.
Miért fontos ez a bojkott?
Stipe egy Instagram-posztban tette közzé felhívását, ahol jelezte, hogy ő maga is távol marad egy hétig a Meta platformjaitól. Úgy véli, hogy ezzel üzenetet küldhetnek a vállalatnak: tetteiknek következményei vannak. Stipe felvetette a kérdést is: vajon mennyire függünk ezektől az online felületektől? Képesek lennénk akár egy hétre is elhagyni őket?
Meta: felelősség és kritika
A Meta – korábbi nevén Facebook – az elmúlt években számos vitát váltott ki. 2021-ben a vállalat nevet váltott, hogy jobban tükrözze a metaverzumra irányuló terveit. Ugyanakkor a céget folyamatosan bírálják politikai és társadalmi hatásai miatt. Az egyik legutóbbi döntése, hogy eltávolította a független tényellenőröket a platformjairól, tovább fokozta a kritikákat. A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg azzal indokolta a lépést, hogy a tényellenőrök túlságosan elfogultak politikai szempontból, és az információk hitelességének megítélését inkább a felhasználókra bízzák.
Michael Stipe és a politikai aktivizmus
Michael Stipe neve nemcsak az R.E.M. zenei sikerei miatt ismert, hanem politikai elkötelezettsége miatt is. Az évek során számos demokrata párti kampányban vett részt, és zenekarával együtt rendszeresen felemelte hangját a politikai részvétel fontosságáról. Az R.E.M. korábban már élesen kritizálta Donald Trump elnökségét is, így Stipe mostani felhívása egyértelműen illeszkedik eddigi aktivista szerepvállalásába.
Tudunk változtatni?
Stipe bojkottfelhívása egy egyszerű, de fontos kérdést vet fel: képesek vagyunk-e még a digitális életünket szabályozni, vagy már túlzottan függünk a közösségi médiától? Az egyhetes távolmaradás talán apró lépésnek tűnik, de erőteljes üzenetet hordozhat – a platformokat használó közösségek és a Meta vezetése felé egyaránt.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: