Cikkek: 15416 | Ma megjelent: 17
onemusic logo

Az MLC újraindította a pert a Spotify ellen: az esküdtszék dönthet a jogdíjvitában

Írta: Ostroml

A Mechanical Licensing Collective (MLC) újraélesztette a Spotify elleni jogi eljárását, miután a korábban elutasított keresetét most a bíróság elfogadta módosított formában. A szervezet most azt kéri, hogy az ügyet esküdtszék előtt tárgyalják, hangsúlyozva, hogy a vita kimenetele jelentős hatással lehet a zenészek és dalszerzők jogdíjaira világszerte.

A konfliktus középpontjában a Spotify csomagolási gyakorlata áll. Az MLC szerint a vállalat az új Audiobooks Accessszolgáltatást a Spotify Premium csomaggal együttesen kínálja, ám ezt nem kezeli megfelelően „bundle”-ként a jogdíjelszámolásokban. Az MLC úgy véli, hogy mivel a két szolgáltatás egy csomagban érhető el, a Spotify-nak külön jogdíjakat kellene fizetnie az ilyen konstrukciókra – ahogy azt a szerzői jogi szabályok előírják.

A panasz külön kiemeli a 9,99 dolláros havi előfizetési díjat, amelyet a szervezet alulértékeltnek tart a piaci valósághoz képest. Szerintük a Spotify ezzel mesterségesen csökkenti az elszámolt zenei bevételeket, és így a dalszerzők és kiadók is kevesebb részesedést kapnak.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Spotify közvetlen licencmegállapodásokat kötött olyan kiadókkal, mint a Kobalt és a BMG, amelyek eltérő feltételek mellett kapnak jogdíjat. Az MLC attól tart, hogy ez torzíthatja a piacot, és hátrányosan érintheti a kisebb jogtulajdonosokat.

A bíróság most úgy ítélte meg, hogy a módosított kereset „életszerű és megalapozott állításokat” tartalmaz, így az ügy folytatódhat. A következő ügykezelési konferenciát november 3-ra tűzték ki, ahol várhatóan meghatározzák a bizonyítási ütemtervet és a tárgyalás előkészítésének menetét.

A Spotify egyelőre nem reagált érdemben az új fejleményekre, de a vállalat korábban hangsúlyozta, hogy minden kifizetést a hatályos jogszabályoknak megfelelően teljesít. Az MLC és a streamingóriás közötti konfliktus ezzel új szintre lép, és a zeneipar feszülten figyeli, milyen precedenst teremthet az eset a jövőbeli jogdíjelszámolások terén.

Találj egy eseméyt

Böngéssz az események között, és szerezz új élményeket!

Események
Töltsd fel az eseményedet

Értékesítsd a jegyeidet a OneTicketen!

Esemény létrehozása
HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

Above & Beyond - Bigger Than All Of Us in Budapest x Day&Night x Óbuda Bay & Cinema Hall x NOV29
Holy Priest at Arzenal New Date 2025.10.23.
MATHAME x Cineversum x Day&Night x Óbuda Bay & Cinema Hall x OCT23