Cikkek: 9645 | Ma megjelent: 34
onemusic logo

Suno 4.5: Új funkciókkal, hosszabb dalokkal és jobb énekkel erősít az AI zeneplatform – a jogi perek árnyékában


A mesterséges intelligencia által vezérelt zenegenerálás úttörője, a Suno újabb frissítéssel rukkolt elő. A 4.5-ös verzió jelentős előrelépést hozott a vokális minőség és a dalhossz terén, még akkor is, ha a háttérben súlyos szerzői jogi perek árnyékolják be a cég működését. A 500 millió dolláros értékű vállalat célja, hogy tovább erősítse pozícióját az AI zeneiparban, és ehhez most technikai fejlesztésekkel, nem pedig PR-trükkökkel próbál operálni.

A legnagyobb dobás kétségtelenül a vokálok érzelmi mélységének bővítése és a dalok maximális hosszának megduplázása: mostantól nyolc perces zenék is születhetnek a platformon. A felhasználók sokkal árnyaltabban adhatják meg a kívánt stílusokat – a midwest emótól a folkon át egészen a neosoul és EDM keresztezéséig –, amit a rendszer a korábbiaknál érzékenyebben értelmez. Ebben segít a bevezetett „prompt fejlesztő asszisztens” is, amely a pontosabb instrukciók megfogalmazásában nyújt támogatást.

A frissítés kiterjesztette a Coverek és Personas funkciókat is, így például könnyedén lehet egy rock dalt house remixszé alakítani. Az új motor jobb hangkiegyenlítést, kevesebb torzulást és kiegyensúlyozottabb végső keverést ígér, így a hosszabb dalok sem veszítenek minőségükből az első ütemtől az utolsóig. A generálási sebesség is gyorsult, bár a Suno konkrét adatokat továbbra sem közölt erről.

Fontos megkötés, hogy a v4.5 modell kizárólag fizetős előfizetéssel érhető el havi 8 dollártól. Az ingyenes felhasználók maradnak a korábbi 4.0 verziónál, napi 10 dalos limit mellett, és a még régebbi 3.5-ös motort használhatják.

Mindezek ellenére nem lehet figyelmen kívül hagyni a vállalatot övező botrányokat: a Sunót több kiadó is beperelte, szerzői jogok megsértésére hivatkozva. A viták középpontjában az AI által generált zene eredetisége és a betanítás során használt forrásanyagok állnak. Míg a technológia egyre kifinomultabb, a zeneipar egy része szerint ezek az eszközök tisztességtelenül épülnek a meglévő művészek munkájára.

Hogy a Suno meddig maradhat a digitális zenei forradalom élvonalában, az nemcsak technológiai kérdés, hanem jogi és etikai is. Az biztos, hogy a 4.5-ös frissítés új szintre emeli a zenegenerálást – most már csak az a kérdés, hogy meddig játszhat szabadon.

Szerinted meddig mehet el az AI a zenében a kreatív jogok határán?

HOZZÁSZÓLÁSOK

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.

Login
OLVASD EL EZEKET IS:

REKLÁM

5. Szerencsi ARTÚR NAPOK
Sneakerness
Katlan 2025