Alvin Lucier: Az elhunyt zeneszerző agya újra zenél
Alvin Lucier, a kísérleti zene úttörője, aki 2021-ben 90 éves korában hunyt el, továbbra is zenét alkot, köszönhetően az ausztrál tudósok és művészek csapatának, akik újraélesztették agyszövetét. Lucier volt az első művész, aki az agyhullámokat használta audio generálására.
A tudomány és a művészet határán mozgó projekt keretében egy csapat sikeresen reaktiválta Lucier vérből származó neurális szöveteit, hogy zenét hozzanak létre. Lucier, aki a kísérleti hangzás úttörője volt, 2007-ben a Plymouthi Egyetem díszdoktorátusával tüntették ki az agyhullámokkal kapcsolatos felfedezéseiért és munkájáért.
A Revivification projekt
„Amikor lenézel abba a központi plinthbe, átlépsz egy küszöböt,” mondta Nathan Thompson, a Revivification projekt egyik alkotója. „Lenézel a mélységbe, és valami élőt látsz – csak nem úgy, mint te.”
A projektet vezető kutatók, Guy Ben-Ary művész és Dr. Nathan Hodgetts biológus vezetésével, Lucier fehérvérsejtjeiből fejlesztettek ki cerebrális organoidokat, amelyek kis emberi agyakként viselkednek. Ezeket az organoidokat a COVID-19 járvány idején nevelték, Lucier aktív közreműködésével, aki 2021-es haláláig kéthetente részt vett virtuális találkozókon. Az ő víziója és ötletei alakították a projekt irányát, amely az idegi aktivitás, hang és művészi kifejezés metszéspontjait kívánta feltárni.
A hanggá alakított agyhullámok
Az így létrejövő installáció, a Revivification, Lucier neurális szövetét egy egyedileg épített rendszerrel integrálja, amely az agyhullám-aktivitást hanggá alakítja. Az organoidokat egy 64 elektródából álló hálóba ágyazták, amely több neurális rétegből származó jeleket rögzít. Ezeket a jeleket nyílt forráskódú szoftverrel alakítják hanggá. Egy visszacsatolási hurok révén a kiállítási tér környezeti hangjai is rögzítésre kerülnek, és visszajutnak az organoidokba, dinamikus rendszert teremtve, amely idővel fejlődhet vagy tanulási viselkedést mutathat.
„Nagyon érdekel minket, hogy az organoid idővel megváltozik-e vagy tanul-e,” mondta Ben-Ary, a Revivification csapat tagja.
Ezt a figyelemre méltó eredményt ausztrál tudósok, neurobiológusok és művészek csapata érte el. Az, amit korábban csak filmekben láthattunk, most gyorsan közeledik a valósághoz.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: