Exkluzív interjú Slam Jr (Official)-ral a 𝐒𝐭𝐫𝐢𝐜𝐭𝐥𝐲 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞 𝐒𝐲𝐦𝐩𝐡𝐨𝐧𝐲 kapcsán
A Strictly Trance Symphony mára igazi kincsé vált a hazai elektronikus zenei szcénában, amely világsztárok időtálló alkotásaihoz hasonlóan komoly értékkel bír. De miért vált ez a lemez ennyire időtállóvá, és hogyan látja Slam Jr. a trance műfaj alakulását és a jelenlegi trendeket? Hogyan éli meg, hogy egykori alkotása ma is hatással van a közönségre és a fiatal DJ-kre? Ezekről és még sok másról mesélt nekünk Slam Jr.
🔴 A Strictly Trance Symphony lemez mára igazi kincsnek számít a hazai elektronikus zenei piacon. Hogyan éled meg, hogy egyre ritkább és keresettebb darabbá vált, és világsztárok trendi alkotásaihoz képest is magas áron árulják? Mit gondolsz, miért lett ilyen értékes?
🗣 Nagyon jó érzéssel tölt el.Egy művész számára nincs is bizonyosabb visszaigazolás mint az hogy az alkotása az idő múlásával nem elsilányodik hanem egyre értékesebbé válik.Időtlent alkotni ritkán sikerül.
🔴 Mikor megjelent a lemez, még egy teljesen más korszakban éltünk a trance zene világában. Hogyan látod, milyen hatással volt a Strictly Trance Symphony a hazai trance és elektronikus zenei közösségre?
🗣 Akkoriban ez a műfaj undergroundnak számított.Voltak előtte is hasonló hangulatú track-ek ám ezek sokkal minimalistább inkább a synth pop-ból nőttek ki. Az ominózus trance ami az STS hangulata,már egy összetettebb hangzás az aktuális új fejlesztésű szintikkel hangmintákkal,gazdagabb ritmusszekciókkal.Egyértelműen hatással volt a hazai klubkultúrára,amit elért az album az az adott stílus megszilárdítása a techno szcénában.Sok lemezlovas követte ezt a “trendet”.A mixelés stílusa zsinórmértéket teremtett.A közönségre gyakorolt hatása a reakciókból ítélve átütő volt.
🔴 A trance műfaj az elmúlt évtizedekben rengeteget változott, és ma már egészen új irányokat követ. Te hogy érzed, milyen irányba ment el a műfaj, és mi a véleményed a jelenlegi trendekről?
🗣 A müfaj mindig változik,ez a rendje a dolgoknak.Azt veszem észre hogy ezt a fajta “alap trance-t” alakítgatják keresztezik más stílusokkal pl.EDM-el.Nekem ez már túl rokokó jellegű,elveszett benne az őszinteség,a naivitás.Üzleti,konzumer termék lett belőle.Az akkori zeneszerzők,kevés kivétellel,nem léptek előre,a jól bevált recepten módosítgatnak.
🔴 A Classic rendezvények során újra találkozhatsz a régi közönséggel és az akkori zenékkel. Milyen érzés ezeket az eseményeket átélni, és mit gondolsz arról, hogy még mindig ekkora a rajongótábora a régi lemeznek?
🗣 Természetesen megérint engem is ugyanúgy mint a közönséget,akik átélték “eredetiben” ezeket a rendezvényeket hétről hétre.Sokszor eszembe jutnak konkrét dj pultok,konkrét helyszínek szinte másodperc pontos valós időben.Egy zenei forradalmat éltünk át együtt ami talán a rock zene térhódításához hasonlítható.A rajongótábor folyvást egyre nől,mert a szülők,barátok átadják a fiatalabb generációknak mint egyfajta örökséget,élményt,a “szent grált”.
🔴 Sokan úgy gondolják, hogy a Strictly Trance Symphony egyfajta időtlen mű lett, amely soha nem veszít az erejéből. Mi az, ami szerinted a lemezt ennyire különlegessé és időtállóvá tette?
🗣 Igen.Így is hivatkoznak rá hogy időtlen mű.Nem fog veszíteni soha az erejéből mert egy nagyon erős érzelmes szeretetteli pillanatot konzervált.Ez az album hű a címéhez.Mindig is szimfóniának készült,akkor amikor még senki nem gondolt nemzetközi szinten sem a müvészek közül ilyen megközelítést,talán csak 15 évvel később.Konkrétan hallottam belül a “fejemben” a nagyzenekari verzióját.A további különlegessége az élő felvétel.Ha elrontottam volna ez az album soha nem jelenik meg ebben a formában.A skicc az alapvonalak megvoltak,de a teljes megvalósulása a felvétel közben történt.Ezt az albumot beválasztották minden idők 10 legjobb trance kiadványa közé világszinten.Az érzés smit megragad,az örök boldogság érzése.Mint egy doboz gyermekkorodból,amit kinyitsz 30 év múlva és még mindig ugyanolyan illata van.Nem akart megfelelni trendeknek,elvárásoknak,üzleti koncepcióknak.A műfaj esszenciája 74 percbe sűrítve.Megismételhetetlen,maximum utánozható.Én sem tudnám mégegyszer ugyanígy összerakni.Az összes zene ezáltal az album által lett “sláger”.Az eredeti címe Strictly!Night Symphony volt,ez változott Trance-re,ennyi volt benne a marketinges ráhatás.Őszinte mix egy őszinte DJ-től.
🔴 Hogyan változott a DJ-ként való megközelítésed az évek során? Mi inspirált a 2000-es évek elején, és mi inspirál most?
🗣 DJ-ként nem változott a megközelítésem 1988 óta.Az általam legjobbnak ítélt zenéket a legjobb tudásom szerint közvetíteni a közönség felé.A zene az ami folyamatosan változik.Nem szállok fel trendekre,két lehetőség van.Jó zene és nem jó zene.A szűrő nálam nagyon szűk.A legnagyobb inspirációt a mások által készített zenék adják,az uj hangzások,új megoldások,uj megközelítések.Ennek a techno müfajnak ez a lényege.A határtalan szabadság,egy bolygót átívelő alkotó közösség ami hatással van a résztvevőkre.Ez egy DJ művész kötelessége,kutatni,felfedezni,megosztani.
Bernáthy Sanyi bá 30 évvel ezelőtti örökérvényű mondata mindig a fülemben cseng:Ez korunk népzenéje.
🔴 Mit gondolsz, a mai fiatal generációk is képesek ugyanúgy rezonálni a régi trance zenékre, mint annak idején? Hogyan látod a jelenlegi fiatal közönség és a régi klasszikusok kapcsolatát?
🗣 A mai fiatalok,mint ahogy említettem,örökül kapják az előző generációktól az átélt élményt,érzést.Aki esetleg új ezen a területen lehet hogy nem is tudja,hogy ugyanazt hallja egy új köntösben,jól,vagy kevésbé jól öltöztetett formában.Sokuk számára ez a retro,mint nekünk a 80-as disco műfaj.Nekik a “rave” a mi diszkónk.
🔴 Van olyan mai művész, producer vagy DJ, akinek a munkásságát különösen követed, és esetleg úgy gondolod, hogy a műfajt új, izgalmas irányokba viszi?
🗣 Olyan mennyíségű zenével találkozom folyamatosan,hogy inkább erre koncentrálok.Nevek jönnek mennek,van aki 1 track-es producer de az a track hihetetlen.Mindenki uj irány fele viszi a műfajt,van akinek sikerül van akinek nem.Ez olyan mint egy folyó. Soha nem áll meg,hordja szállítja a hordalékot,keveredik minden mindennel.Örömmel látom és hallom a hazai zeneszerzők törekvéseit,egypárat ismerek személyesen is.Soha nem kérek el track-et mert megveszem.Anélkül hogy mondanám.Egy DJ-nek kötelessége támogatni a művészeket a vásárlásokkal.Nehéz művészet ez,sok lemondással és kitartással van kikövezve.
🔴 Ha most készítenél egy új mixlemezt, milyen elemeket vinnél bele a mai elektronikus zenei világ hangzásából, és mi az, amit az eredeti stílusodból megtartanál?
🗣 Egy koncepciózus mixalbum az mindig egy hangulat.Attól függ mit akarok vele közvetíteni.Egy hallgatós “mezítlábas” mix az pedig az általam jónak tartott zenék összedolgozása a legkompatibilisebb módon,zenei gondolatokkal megalkotva.Értem ez alatt a ritmusváltásokat és hangnem váltásokat.Amire te gondolsz a kérdésedben,az nem megvalósítható konzervált anyagban.Eltérő hangzásvilág eltérő mastering technika eltérő hangosság vagy másnéven loudness.Megvalósítható viszont élő fellépés esetében.Ilyenkor erős és jól adagolható fűszerként működik.
🔴 Végezetül, mit üzensz azoknak a fiatal producereknek és DJ-knek, akik most kezdenek bele a karrierjükbe, és esetleg a te zenéid inspirálják őket?
🗣 Van pár dolog amit 34 év alatt megtanultam a magaménak érzek.Dolgozz keményen,kutass,keress,fedezz fel. Ne másolj senkit de kövesd ha inspirál. Nem kötelezően zeneileg kövesd,kövesd a hozzáállását és elkötelezettségét.Légy önmagad,add át a közönségnek amit érzel,ne akarj megfelelni.És a legfontosabb!!A legfőbb tanításom:Amit mosolyogva nem tudsz lejátszani,azt hagyd.Nem a te utad…..
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: