Magyar zenei online média: már nem az nyer, aki elsőként írja meg a hírt
Írta: Ostroml
Van egy csendes átalakulás, amelyről ritkán beszélünk, pedig szinte minden zeneszerető találkozik vele nap mint nap. A magyar zenei online média néhány év alatt teljesen új pályára állt. Nem egyik napról a másikra történt, nem egyetlen nagy fordulópont alakította át a piacot, hanem apró döntések, új szokások és az a folyamatos alkalmazkodás, amelyre minden szerkesztőség rákényszerült.
Régen elég volt gyorsnak lenni. Ha egy oldal elsőként hozott le egy hírt, jó eséllyel megszerezte az olvasót is. Ma már egészen más szabályok szerint működik a játék. A közösségi média, a keresők és a videós platformok teljesen átírták azt, hogyan jutnak el a tartalmak az emberekhez. Egy cikk sorsa sokszor már nem azon múlik, mennyire fontos a hír, hanem azon, hogy megtalálja-e az utat azokhoz, akiket valóban érdekel.
Ez a változás a magyar zenei oldalakat sem kerülte el.
A hazai mezőny ma sokkal színesebb, mint néhány évvel ezelőtt. A Zene.hu, a Recorder, a Koncert.hu, a OneMusic.hu, az Offmedia.hu, a Lángoló, a MusicDaily és a többi ismert szereplő ugyanabban a térben mozog, mégis egészen más történetet mesélnek. Van, ahol a háttérelemzések dominálnak, máshol a koncertélet vagy a popkultúra kerül előtérbe, és akadnak olyan szerkesztőségek is, amelyek egyetlen műfaj köré építettek fel erős közösséget.
Talán ez a legnagyobb változás. Ma már nem lehet mindenkinek megfelelni.
A jól működő zenei oldalak egyre inkább felismerik, hogy az olvasók nem egyszerűen híreket keresnek. Hangulatot, véleményt, inspirációt és közösséget keresnek. Olyan helyet, ahová érdemes másnap is visszatérni.
Ezért változott meg a szerkesztőségi gondolkodás is.
Egy modern zenei portál ma már jóval több, mint egy híroldal. Egyszerre szerkesztőség, közösségi felület és márka. A napi munka nem ér véget a publikálás gomb megnyomásával; csak ott kezdődik igazán. A cikkeknek el kell jutniuk az emberekhez, meg kell találniuk a saját közönségüket, és valamiért emlékezetesnek kell maradniuk a hírfolyam végtelen görgetése közben.
A különböző oldalak eltérő válaszokat adnak erre a kihívásra.
A Zene.hu továbbra is széles merítéssel dolgozik, a Recorder inkább magazinos szemléletben építkezik, a Koncert.hu természetes módon a koncert- és fesztiválélet egyik meghatározó szereplője, míg az Offmedia.hu az elmúlt időszakban látványosan erősített a mainstream tartalmak irányába.
A OneMusic esetében viszont talán a legnagyobb változás nem is kívülről látszik.
Sokan még mindig elsősorban elektronikus zenei oldalnak tartják, miközben az elmúlt hónapokban a szerkesztőség látványosan szélesítette a fókuszát. A mainstream hírek ma már ugyanúgy a napi kínálat részét képezik, mint a zeneipari elemzések, a produceri világot érintő technológiai újdonságok vagy a stúdiómunkát bemutató Tech rovat cikkei.
A lemezajánlók szintén új hangsúlyt kaptak. Nem egyszerű megjelenési listák ezek, hanem olyan írások, amelyek megpróbálják megmutatni, milyen világot teremt egy album, mitől működik, és miért érdemes időt szánni rá.
Hasonló fejlődés figyelhető meg a fesztiválos tartalmaknál is. A hazai és nemzetközi eseményekről szóló hírek, programbejelentések és háttéranyagok mennyisége alapján a OneMusic ma már a magyar zenei oldalak egyik legaktívabb szereplője ezen a területen. A fesztiválszezonban szinte nincs olyan nap, amikor ne érkezne új információ vagy beszámoló.
Mindez jól látszik a publikációs aktivitáson is.
A nyilvánosan elérhető adatok szerint március eleje óta több mint 6711 új cikk jelent meg a OneMusic.hu oldalán. Ez átlagosan napi 43 publikációt, havi szinten pedig nagyjából 1300 új tartalmat jelent. A szám önmagában nem mond el mindent, de azt igen, hogy a szerkesztőség milyen intenzitással próbál jelen lenni a magyar zenei élet szinte minden fontos területén.
Persze a digitális médiában ma már nem elég sokat publikálni.
Legalább ennyire fontos, hogy a tartalom megtalálja az olvasót. Éppen ezért a következő időszak egyik legfontosabb feladata várhatóan nem új platformok meghódítása lesz, hanem a meglévő közösségek tudatosabb összekapcsolása.
A OneMusic ennek részeként szeretné új alapokra helyezni Facebook-jelenlétét is. A cél egy egységesebb kommunikáció, amely nemcsak a főoldalra épít, hanem újra aktív szerepet szán azoknak a közösségeknek is, amelyek évek alatt jelentős követőtábort építettek. Ide tartozik a közel 292 ezres OneMusic Magazin, a 46 ezer követőt számláló OneMusic Disco Club, valamint a DISCO Story, amely több mint 139 ezer taggal ma is az egyik legnagyobb hazai zenei közösségnek számít a Facebookon.
Ha ezek a felületek ismét összehangoltan működnek, nemcsak a közösségi elérés növekedhet, hanem a weboldal számára is stabilabb, kiszámíthatóbb forgalmat hozhatnak.
A magyar zenei online piac előtt izgalmas évek állnak. A verseny élesebb, mint valaha, de ma már nem feltétlenül az lesz a meghatározó, hogy ki írja meg elsőként a hírt. Sokkal inkább az, hogy ki tud olyan szerkesztőséget építeni, amelynek saját hangja van, amelyet felismernek az olvasók, és amelyhez nemcsak egyetlen cikk miatt térnek vissza, hanem azért, mert bíznak benne.
A végén talán ez lesz a legfontosabb mérőszám. Nem a kattintás, nem a követők száma, hanem az a kapcsolat, amely egy szerkesztőség és az olvasói között évek alatt, lassan és szinte észrevétlenül épül fel. Ez az, amit semmilyen algoritmus nem tud helyettesíteni.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: