Interjú DJ Frosttal, a békéscsabai legendás Eldorado Club egykori rezidensével – zene, nosztalgia és élet a pult mögött.
1. Frost, mesélj egy kicsit arról, hogyan indult a DJ karriered! Mikor érezted először, hogy a zene és a pult mögötti élet az, ami igazán neked való? Volt valami meghatározó pillanat vagy esemény, ami erre az útra terelt?
A középiskola utolsó éveiben már aktív elektronikus zene hallgató voltam. Figyeltük a dj-ket, TommyBoy, Budai, Newl, Dj Junior, Grega, már akkor nagyon inspiráló volt a külföldi, főleg talán a német vonal. Sven Vath, Chris Liebing, de akár Ben Sims, Richie Hawtin. Papp Norbi (Dr. Hoffmann, Norbert Hoffmann) barátommal csináltuk az első bulinkat. 1998 a dátum, ha jól emlékszem. A suliba akkora hang-fény technikát szereztünk, hogy kaptunk egy igazgatói dicséretet :D. Mellette volt persze igazgatói vagy osztályfőnöki figyelmeztetésünk is és utána be tudtunk menni a tanáriba, hogy a kettő, ha megoldható „oltsa ki” egymást :D. Aztán kitaláltuk, hogy nekünk bulikat kell szerveznünk. Ez lett a Synthetic Technology, ami igazán kinőtte magát. Békés megyében ennyi elektronikus réteg zene, három-négy teremben, egy helyszínen, nem volt ez előtt. Megfordult nálunk a Hyperspace összes dj-e. Külföldiek közül Felipe, Electric Indigo, továbbá Palotai, Rádió Edit, Ludmilla, Titusz, Naga, Beta, Grega... Olyan hosszú a sor, nem is tudnék már mindenkit fejből. Itt rendszeresen játszottunk a techno teremben, szóval így kezdődött. Aztán jött a Club Eldorádó.
2. Milyen stílusokat játszottál legszívesebben a pályád elején? Volt olyan műfaj, amit kifejezetten magadénak éreztél, vagy mindig is szerettél kísérletezni? Hogyan élted meg azokat az időket, amikor a közönség veled együtt érezte a zenét?
A Synthetic bulikon kemény techno-t játszottam. ☺ 140-150 BPM.
Aztán később is maradt ez a vonal, (ugyebár itt csak bakelit lemezekről beszélünk) de mindig is szerettem kicsit „érdekesebb” darabokat is lejátszani. Például mikor először játszottam le a Marco Remus – Indian Beast-t, hát volt pislogás, de utána minden bulin játszani kellett. Na annál a kiállásnál mindenki együtt rezgett az tuti, 1000-1400 ember, soha nem felejtem el. Tube Tech – The End... uhh. Minden lemezem meg van szerencsére még, a mai napig pakolgatom fel őket, ha van rá időm.
Egy idő után mikor azt láttam, hogy változik kicsit a külföldi vonal, kezdtem elektrósabb darabokat is játszani. Volt a mi nagyon működött (Alter Ego – Rocker), de volt ami nem (erre nem mondok példát :D )
Mostanra sokat szelídült a zene, amit például egy mixben használok, de az energia az fontos még mindig! ☺
3. Ha visszatekintesz arra az időszakra, amikor aktívan DJ-ztél, miben volt más a zenei világ, a bulik vagy akár a közönség a mostanihoz képest? Mit gondolsz, mi változott leginkább az évek során?
Nagyon más volt. Minket azért hívtak még zenélni, hogy azt játszunk, amit mi úgy gondolunk, hogy jó, azokból a lemezekből, amiket sokszor úgy vadásztunk össze, rendeltük vagy utaztunk értük kora reggel Szegedre (Igaz Szeka?! ☺ ) Másképp „szolgáltuk” ki a közönséget. Nem volt még ennyire előtérben a mobil, nem lehetett csak úgy hozzájutni bármilyen zenéhez azonnal. Aki most partyzik annak biztosan 10, 20, 30 év múlva az lesz fura, ami akkor lesz.
4. Követed még a mai trendeket és eseményeket? Mit gondolsz a mostani DJ-k generációjáról, az új stílusokról és a zenei irányzatokról, amelyek manapság népszerűek? Van olyan új műfaj vagy előadó, aki különösen felkeltette az érdeklődésedet?
Követem, kicsit a munkámból adódóan is. Most is vannak nagyon tehetséges Dj-k! Dj. Newl nyilatkozta valahol, hogy azt hitte mikor kezdett átalakulni technikailag a szakma, egyből ütemen van stb., és több az ideje mást csinálni a Dj-nek, majd extra vokálokkal, effektekkel új ötletek behozásával töltik ki azt az időt, de nem feltétlen ez történt, jött a tortadobálás meg a ugrálva mikrofonozás. ☺
Persze vannak kivételek és a fentiekkel sincs semmi gond! Mindegyik egy más stílus, akár a zenében. Nincs jobb vagy rosszabb, meg kell találni, ami neked tetszik és nyitottan meghallgatni mindent. Ott van Sven Vath, aki a mai napig bakelitről tolja és remek, de ott van például James Hype. A zene, amit játszik nem jön be feltétlenül, de kreativitás van bőven a szettjeiben.
Persze vannak kivételek és a fentiekkel sincs semmi gond! Mindegyik egy más stílus, akár a zenében. Nincs jobb vagy rosszabb, meg kell találni, ami neked tetszik és nyitottan meghallgatni mindent. Ott van Sven Vath, aki a mai napig bakelitről tolja és remek, de ott van például James Hype. A zene, amit játszik nem jön be feltétlenül, de kreativitás van bőven a szettjeiben.
5. Hiányzik a pult mögötti élet? Szoktál még zenélni, akár csak otthon magadnak, vagy egy-egy kisebb közönségnek? Ha most újra a pult mögé állnál, szerinted hogyan éreznéd magad?
Amikor 10-15 éve abbahagytam, egy ideig hiányzott, aztán nagyon nem, aztán megint :D
Otthon van egy kis stúdióm, ahol dolgozom, örök darabok itt a Technics-ek és az összes bakelitlemez 99%-a, amit valaha vettem. Szoktam is magamnak kevergetni, szerintem 1-2 hetente biztosan. Szerencsére a nyári szezonban van lehetőségem játszani párszor, ami amúgy pont elég is. Egy hangulatos teraszos szórakozóhely, jó arcokkal... tökéletes! (CSAKK Terasz)
Anno volt olyan hétvége, hogy 3, de volt, hogy 4 helyen is játszottam. Na most a heti egyet sem vállalnám az biztos. ☺
6. Milyen zenéket hallgatsz manapság? Van olyan előadó vagy stílus, amit most különösen kedvelsz? Hogyan változtak a zenei ízléseid az évek során, és van-e olyan régi kedvenced, ami a mai napig része a lejátszási listádnak?
Nagyon sok zenei stílust hallgatok! Ez mindig is így volt, de most a munkám miatt is találkozok olyan zenékkel, amiket lehet, hogy amúgy magamtól nem hallgatnék meg.
Szóval Ludovico Einaudi-tól Richie Hawtin-ig széles a paletta. ☺
Dj-ként kicsit szelídültem, kevesebb a bpm szám.
7. Mivel foglalkozol mostanában, amikor nem zenével kapcsolatos dolgokkal töltöd az idődet? Hogyan telnek a mindennapjaid, és mennyire van jelen az életedben még mindig a zene, akár hallgatóként, akár alkotóként?
Anno még az első munkahelyem egy békéscsabai rádióban volt, (Start Rádió) aztán több rádiót is bejártam (Juventus Rádió, Rádió1, Rádió 47). Foglalkoztam rendezvényszervezéssel, szolgáltatással. Mikor a nagy válság alatt pár hónap alatt szinte minden „láb”, amin álltam megszűnt, egy multihoz mentem el dolgozni.
Már a multis évek alatt szerencsére újra összesodort az élet Norbi (Hoffmann) barátommal, aki akkor már külföldön élt, és egy vállalkozásban kezdett el „gondolkodni”, (és rengeteg időt beletenni) amibe én is be tudtam segíteni, hang arculat gyártással. Ez lett a syndicast.co.uk. Azóta is dolgozunk együtt.
4 éve vállalkozóként itthon a kis stúdiómban dolgozom. Reklámok, arculatok, műsorok gyártásával foglalkozom, szerencsére sok magyar és külföldi partnerrel.
4 éve vállalkozóként itthon a kis stúdiómban dolgozom. Reklámok, arculatok, műsorok gyártásával foglalkozom, szerencsére sok magyar és külföldi partnerrel.
Esetleg érdekes lehet, hogy több ismert dj-nek csináltam hang arculatot a műsorához. (Stefano Noferini, Spartaque, Uto Karem, Francesco Rossi, Marco Bailey, Tom Hades, Ramon Tapia, Luca Guerrieri, Felix Kroecher, Hannes Bruniic, Boris) Régen bakeliten vettem pár dj-nek a zenéit, így ez nem kis élmény számomra.
Szóval bőven része a zene az életemnek szerencsére.
A zene készítésre sajnos nem tudtam akkora energiát fektetni amekkorát igényel, voltak próbálkozásaim és lehet majd egyszer erre is több időt szánok majd.
8. Ha most lenne egy időgéped, és visszamehetnél az időben, van olyan dolog, amit másképp csinálnál a karrieredben? Esetleg olyan döntés, amit megbántál, vagy amit ma már máshogy közelítenél meg?
Mondhatnám azt például, hogy talán komolyabban vehettem volna a zenélést. De igazából minden ahogy történt, az összes döntésem arra sodort, amiben most vagyok. Van egy feleségem és egy 8 éves lányom, akiket imádok és minden kerek. Így nem bánok semmit.
9. Mi az a pillanat, ami a legemlékezetesebb számodra a DJ-ként töltött éveidből? Van olyan buli, fellépés vagy személyes élmény, amit soha nem fogsz elfelejteni, és amit még most is szívesen mesélsz másoknak?
Nem tudok külön kiemelni, sok buli össze is folyik ennyi idő után, de ha ki kell mégis emelni, akkor az összes Synthetic Technology és az összes nagy Club Eldorádós partyt mondanám. Még az is, mikor az első felrakott lemezemnél: villanyok fel és razzia! Aztán néztük az esti híradóban, hogy milyen helyen is vagyunk mi rezidensek :D :D
10. Mit üzennél azoknak, akik most vágnak bele a DJ szakmába? Szerinted mi a legfontosabb tanács vagy útravaló, amit egy kezdőnek adhatnál, akár technikai, akár személyes oldalról nézve?
Nem biztos, hogy tudok a mai feltörekvő dj-knek tanácsot adni, hiszen már nagyon nem vagyok benne és sok minden változott.
A technika szerintem ma már mindenkinek adott és aki Dj akar lenni, az nagyon hamar meg tudja tanulni a technikai dolgokat. (Régen ez nagyobb matek volt).
Ha valaki hosszútávon gondolja ezt a szakmát, figyelje, nézze a Dj-ket, tanuljon, legyen kitartó, alázatos, korrekt, még ha vele nem is volt valaki az, mert általánosságnak hangzik, de ezek és a sok munka mindig produkál eredményt.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: